Symulacje menedżerskie - jak wybrać?
Praktycznie każda firma która dba o zatrudnionych w niej ludzi powinna inwestować w ich rozwój na różnych płaszczyznach. Na pewno ogromne znaczenie mają kursy związane z podniesieniem kwalifikacji i wiedzy, lecz tak samo ważne będzie usprawnienie samej organizacji i jakości pracy, a także umiejętności współpracy z innymi członkami zespołu i samodzielnego podejmowania decyzji.
Ogromną rolę w rozwoju pracowników mają szkolenia. Ich wybór jest bardzo duży, zaczynając od zwykłych, w których siedzi się kilkanaście godzin na sali wykładowej, a kończąc na różnego rodzaju grach i treningach, które symulują niekiedy realne życiowe sytuacje i będą wymagać od wszystkich biorących udział dużej aktywności i konieczności podejmowania decyzji.
Szczególnie modne w ostatnim czasie stały się Gry Strategiczne - zaczęły one być coraz chętniej wybierane przez managerów, którzy planują w swoich pracowników nieco zainwestować. Ludzie, którzy będą brać w nich udział nie słuchają biernie wykładu prowadzącego, ale muszą aktywnie działać i podejmować decyzje - i jak pokazuje praktyka, tego typu szkolenia mogą dać sporo korzyści.
Ale żeby symulacyjne gry spełniły swoją rolę, to trzeba pamiętać o paru zasadach. Najistotniejsze musi być znalezienie właściwej do tego, co chce się osiągnąć kategorii tematycznej. Praktycznie każda z gier jest bowiem ukierunkowana na rozwijanie jakiś wybranych elementów, i warto to mieć na uwadze podczas zakupu jakiejś dla swoich ludzi.
Kolejną bardzo istotną sprawą jest oczywiście kwestia kosztów. Gry o charakterze szkoleniowym, w szczególności w opcji z trenerem, który ją będzie prowadził i później przeanalizuje wyniki są dość drogie. Jeśli grę miałoby się regularnie używać, to zakup będzie dobrym wyjściem, ale jeśli tego typu forma pracowniczych szkoleń byłaby tylko na jeden raz, to być może tańszą i lepszą opcją może być jej pożyczenie na określony czas.
Jeśli się wybierze opcję gry z zatrudnieniem trenera dość ważne powinno być ocenienie jego kompetencji oraz uprawnień. Od tego zależeć przecież będzie zarówno skuteczność realizacji gry z biorącymi w niej udział pracownikami, jak również dalsza analiza i znalezienie wniosków na podstawie decyzji i zachowań, które były zaobserwowane.